MDMA, kokaina, ketamina, czy kolorowa pigułka, jasny proszek, gęsta ciecz?
Organizacja Kosmicare publikuje na swoim profilu fb podsumowania testów narkotyków, których próbki można dostarczać do ich punktu w Lizbonie.
Zawartość większości ze 163 próbek badanych w okresie wakacji 2022 r. zawierała właściwą substancję – jednak często nie była ona jedyna.
Najczęściej oszukiwana była kokaina
Z 19 próbek tylko 7 nie zawierało innej substancji. 2 próbki nie zawierały kokainy w ogóle, a tylko wywołującą efekt ”mrożenia” lidokainę (znieczulenie dentystyczne).
Pozostałe 10 były to mieszanki z paracetamolem, kofeiną bądź Levamisolem, czyli pochodną ketaminy, rozpoznaną jako szkodliwy “uzupełniacz” kokainy w 2010 r. – po wcześniejszym wykryciu specyficznej dysfunkcji układu odpornościowego u użytkowników tego narkotyku: agranulocytozy.
Kolejne 2 próbki kokainowe zawierały fenacetynę – substancję przeciwbólową powszechnie stosowaną do lat 1980., o stwierdzonych toksycznych i rakotwórczych skutkach – stosunkowo niedawno wykorzystywaną jescze w produkcji tabletek „z krzyżykiem” w Polsce.
MDMA jest najpopularniejsze – bywa bardzo silne
Z 99 próbek MDMA, 96 było czystą substancją, a 3 nie zawierały jej wcale – zamiast tego: 3-CMC (odmiana mefedronu), metamfetaminę, skrobię.
3 tabletki zawierały dawki powyżej 200 mg substancji czynnej, co, przy przyjętej średniej dawce dla jednej osoby na poziomie 125 mg, może stwarzać ryzyko przedawkowania lub wystąpienia niepożądanych objawów.
Ketamina i LSD były najczęściej właściwymi substancjami
W tej pierwszej pojawiło się dwukrotnie 2-FCDK, pochodna ketaminy, należąca obecnie do grupy NSP – nowych substancji psychoaktywnych.
LSD było sobą, lub nie było go wcale – w jednym wypadku przebadany kartonik nie zawierał żadnej rozpoznawalnej substancji.
Nowa stara substancja – 2C-B
Popularna w Portugalii wydaje się substancja o nazwie 2C-B – dostarczono jej 11 próbek.
Jest to psychodelik z rodziny fenyloetyloamin – podobny w strukturze do meskaliny, a zsyntetyzowany przez A. Schulgina, wynalazcę MDMA oraz badacza i popularyzatora substancji psychodelicznych, autora popularnego opracowania PiHKAL („Phenethylamines I Have Known and Loved”).
W wypadku próbek tej substancji, tylko jedna nie odpowiadała opisowi – zawierała czystą meskalinę.
Odnośniki:
⁍ 2C-B
⁍ PiHKAL, Sasza i Anna Szulgin
⁍ Proces o tabletki z „krzyżykiem”
⁍ Tabletki od bólu głowy. Encyklopedia leków