Aktualności

  • Osobiste wartości a bezpieczeństwo na drodze 10 sierpnia 2021Osobiste wartości a bezpieczeństwo na drodze
    bezchemiinadrodze.pl
    Logo kampanii „Bez chemii na drodze”

    System wartości, które wyznajemy oraz ich hierarchia, regulują nasze zachowania – a więc także sposób, w jaki prowadzimy samochód czy zachowujemy się w ruchu drogowym.

  • Kampania „Bez chemii na drodze” – patronat honorowy 6 sierpnia 2021Kampania "Bez chemii na drodze" - patronat honorowy
    logo kampanii Bez chemii na drodze
    Logo kampanii „Bez chemii na drodze”

    Kampania „Bez chemii na drodze” zyskała patronat Komendy Głównej Policji – od lipca 2021 r. patronem honorowym jest Dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

    Przy ...

  • Cannabis a schizofrenia – kolejny przyczynek do dyskusji 31 lipca 2021Cannabis a schizofrenia - kolejny przyczynek do dyskusji

    Moc przetworów konopnych stale rośnie. W minionym roku rekwirowany susz konopny zawierał średnio o ok. 50 % więcej THC niż w 2009 r., a moc produktów żywicznych wzrosła o ponad 150 %.
    W tym kontekście osadzono badanie duńskiej populacji osób nadużywających cannabis w relacji z zachorowaniami na schizofrenię.

  • Gorące lato pełne wypadków 26 lipca 2021

    Wysokie temperatury mają wpływ na wypadkowość. Nie tylko pogorszone warunki somatyczne, ale też psychiczne, jakie wiążą się z upałami, przyczyniają się do wzrostu ryzyka spowodowania wypadku – nowy artykuł kampanii bezchemiinadrodze.pl ...

  • Skuteczny element terapii stymulantów 19 lipca 2021

    Stymulanty stanowią spory problem w Europie – głównie kokaina i amfetamina. Wg raportu emcdda średnio po 2% osób w wieku 15-34 lata miało kontakt z tymi substancjami, przy czym państwa różniły się w badaniach – w niektórych odsetki były bliskie 0%, a np. w Holandii przekraczały 4%.

    Do grupy stymulantów należą również takie substancje jak metamfetamina, stanowiąca problem w Czechach, na Słowacji i w Niemczech oraz mefedron, będący najnowszą w tej grupie substancją o dużej popularności na czarnym rynku.

  • Dekryminalizacja w Czechach, czy nie? 12 lipca 2021

    Prawo narkotykowe w Republice Czeskiej należy do bardziej łagodnych: posiadanie małych ilości narkotyków na własny użytek oraz uprawa 5 roślin konopi indyjskich podlega karze administracyjnej, a nie karnej.

    Przepisy jednak bazowały na określeniu „małych ilości” poprzez zawartość substancji czynnych w „postaci fizycznej” narkotyku. Stwarzało to niejednoznaczną sytuację prawną, ponieważ właściciel nie zawsze mógł mieć pewność, czy ilość czystej substancji aktywnej w posiadanym proszku bądź suszu nie przekracza ustalonych progów.

  • Leki a prowadzenie pojazdów – kolejne aspekty 6 lipca 2021

    Nie tylko leki na receptę mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Efekty psychoaktywne, kojarzone przede wszystkim z lekami psychotropowymi, uspokajającymi czy nasennymi, mogą wystąpić również w związku z używaniem popularnych preparatów możliwych do nabycia bez recepty, jak krople do nosa, środki na kaszel itp.

  • Kampania “Bez chemii na drodze” – konferencja on-line 2 lipca 2021Kampania “Bez chemii na drodze”  –  konferencja on-line

    Zachęcamy do obejrzenia wystąpień dyrektora KBPN Piotra Jabłońskiego, komisarza Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz dr hab. Magdaleny Arczewskiej z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Pytania młodzieży – odpowiedzi dla dorosłych 29 czerwca 2021Pytania młodzieży  –  odpowiedzi dla dorosłych

    NIDA – National Institute on Drug Abuse – co roku organizuje “Chat Day” czyli dzień rozmów dla młodzieży, podczas którego uczniowie i studenci mogą zadawać ekspertom pytania dotyczące narkotyków. W 2020 r. organizatorzy podjęli się stworzenia listy najczęściej zadawanych przy tej okazji pytań.

  • Legalizacja marihuany w kolejnych stanach USA 25 czerwca 2021Legalizacja marihuany w kolejnych stanach USA
    Fotografia rośliny cannabis ze zbiorów NIDA | https://nida.nih.gov/publications/drugfacts/cannabis-marijuana
    Fotografia cannabis ze zbiorów NIDA |

    Kolejne 3 stany zalegalizowały rekreacyjne używanie cannabis: Nowy Jork, Nowy Meksyk i Virginia.
    W sumie, depenalizacja lub legalizacja dotyczy ok. 38 mln osób.

  • BENZODIAZEPINY jak dopalacze 22 czerwca 2021

    Na rynkach europejskich coraz częściej pojawiają się nowe substancje psychoaktywne (NSP) o strukturach benzodiazepin. Obecnie monitorowanych jest 30 preparatów, z których 2 najpopularniejsze, tj. etizolam i flualprazolam, objęto kontrolą.

  • 100 tys. śmiertelnych przedawkowań w USA 17 czerwca 2021100 tys. śmiertelnych przedawkowań w USA

    Kryzys opiatowy w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. osiągnął apogeum. Szacuje się, że nawet 100 tys. osób mogło umrzeć w wyniku przedawkowania opiatów.

    Najtragiczniejszy pod tym względem miesiąc to maj, kiedy ...