- Kolejny kraj podejmuje walkę z vape’ami 20 lipca 2023
Australia po raz drugi w ciągu dwóch lat zaostrza przepisy dotyczące obrotu e-papierosami. Tym samym wchodzi do grona państw ostro reagujących na to zjawisko – podobnie jak m.in. USA, Turcja, czy Brazylia.
- Skąd tyle fentanylu w USA – i dlaczego zabija młodzież? Cz. 2 1 czerwca 2023
W 2019 r. liczba zarejestrowanych śmiertelnych przedawkowań narkotyków w grupie młodzieży 14-18 lat wyniosła ok. 500, czyli tyle co każdego roku przez minioną dekadę. W 2020 r. śmiertelnych przedawkowań w tej samej grupie było już 954, a w 2021 r. 1146, czyli ponad 110% więcej niż dwa lata wcześniej.
W trzech czwartych przypadków w 2021 r. za zgony odpowiadał fentanyl. - Skąd tyle fentanylu w USA – i dlaczego zabija młodzież? Cz. 1 29 maja 2023
W 2019 r. liczba zarejestrowanych śmiertelnych przedawkowań narkotyków w grupie młodzieży 14-18 lat wyniosła ok. 500, czyli tyle co każdego roku przez minioną dekadę. W 2020 r. śmiertelnych przedawkowań w tej samej grupie było już 954, a rok później 1146.
Statystycznie, te stosunkowo niewielkie liczby wyglądają alarmująco – w latach 2019-20 wzrost ilości zgonów wyniósł 94%, a w 2021 r. kolejne 20%. - W Singapurze nadal obowiązuje kara śmierci za przemyt narkotyków 29 kwietnia 2023
W środę, 26. kwietnia dokonano w Singapurze egzekucji mężczyzny, skazanego za organizację przemytu kilograma marihuany. Tangaraju Suppiah przebywał w celi śmierci od 2018 r.
To 12 egzekucja za przestępstwo narkotykowe od marca 2022 r. - Gaz rozśmieszający przestaje bawić 28 listopada 2022
Zwany niekiedy gazem rozśmieszającym tlenek azotu, to legalna substancja wykorzystywana m.in. w medycynie, przemyśle czy gastronomii. Można powiedzieć, że jako środek psychoaktywny znany jest od wieków, bo używany rekreacyjnie był już w XIX. stuleciu na tzw. ‘laughing gas parties’ wśród brytyjskiej arystokracji.
Doświadczenia ostatnich lat ujawniają szkody zdrowotne, w tym neurotoksyczność “nitro”. - Narkotyki w Lizbonie – testy zawartości 26 października 2022
MDMA, kokaina, ketamina, czy kolorowa pigułka, jasny proszek, gęsta ciecz?
Organizacja Kosmicare publikuje na swoim profilu fb podsumowania testów narkotyków, których próbki można dostarczać do ich punktu w Lizbonie.
Zawartość większości ze 163 próbek badanych w okresie wakacji 2022 r. zawierała właściwą substancję – jednak często nie była ona jedyna. - Co wiemy o wpływie THC na prowadzenie pojazdu 30 września 2022
THC, substancja aktywna marihuany i haszyszu, ale też niektórych medycznych pochodnych marihuany, wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Kolejne badania potwierdzają tę właściwość, zarazem ujawniając coraz więcej szczegółów oraz uwarunkowań.
- Proste techniki “odłączania” niechcianych myśli – Poradnik WHO 31 sierpnia 2022
Doing What Matters in Times of Stress – przewodnik opublikowany przez WHO pod hasłem “zarządzania stresem”, który omawia powszechne zachowania, mechanizmy psychologiczne i przypadłości zdrowotne nie zawsze kojarzone ze stresem, a niekiedy wręcz pomijane jako zwyczajny, choć przykry, element codzienności.
- Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych 2022 | cz.2 18 lipca 2022
Publikacje Rzecznika dotyczą przede wszystkim lecznictwa osób ciężko uzależnionych, wymagających złożonych form pomocy, nierzadko o rozwiniętych problemach socjalnych, adaptacyjnych czy zdrowotnych.
- Nowy Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych | cz.1 12 lipca 2022
Minęło dziesięć lat, odkąd RPOU wydał pierwszy raport podsumowujący dane nt. kosztów, rodzajów usług, aktualnych potrzeb i przekroju społecznego klientów systemu leczenia osób uzależnionych w Polsce.
- Gdzie rosną katynony? 25 czerwca 2022
Khat jest rośliną wykorzystywaną w kilku regionach świata jako używka, w niektórych państwach, jak Somalia, Etiopia czy Kenia, ma nawet status tradycyjnego elementu świąt i zabaw. Za jego “socjalizacyjne” właściwości odpowiada kilka substancji psychoaktywnych.
- Narkotyki a miejsce pracy – jakie są zależności? 20 czerwca 2022
W ramach serii mini-przewodników poświęconych reagowaniu na konkretne problemy związane z używaniem substancji psychoaktywnych, emcdda stworzyło grupę publikacji nt. środowisk społecznych o specyficznym wpływie na kwestie używania narkotyków.